O MNIE

Pokój i Dobro!

Jak mawia stare polskie przysłowie “Gość w dom, Bóg w dom”, dlatego bardzo się cieszę, że mogę Cię powitać i ugościć w moich skromnych progach. Mam na imię Marta, choć lubię mówić o sobie “Marta z sercem Marii”. Z j. aramejskiego “Marta” oznacza “gospodyni”. Nawiązanie do znaczenia mojego imienia nie jest tu przypadkowe, albowiem wierzę, że w naszych imionach w pewien sposób zapisane jest nasze powołanie.

Pewnego dnia, dziwnym trafem, dla mnie do końca wówczas niezrozumiałym zostałam uBOGĄ. Z jednej strony bycie osobą ubogą oznacza nieposiadanie niczego, albo bardzo niewiele, zdanie się na łaskę drugiego, z drugiej strony u-BOGA, to bycie tuż przy stopach Boga, zdanie się na Niego, przebywanie w Jego domu, a więc posiadanie Wszystkiego, wybranie Najlepszej Cząstki. Marta z Betanii (z j. hebrajskiego – “dom ubogich”), moja patronka, podejmowała Jezusa wielokrotnie w swoim domu. Maria, jej siostra, przesiadywała u Jego stóp, słuchała z uwagą Jego słów.

Pragnę, by to miejsce było dla Ciebie taką Betanią. Tu możesz skryć się przed złem świata, tu możesz zaznać odpocznienia, tu zostaniesz wysłuchany, tu możesz posilić się Chlebem Słowa i zwilżyć spierzchnięte usta Wodą Życia.

Ale Betania to nie jedyna rzeczywistość tego miejsca. Od września 2021 roku należę do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (z łac. Ordo Franciscanus Saecularis). Jest to zakon założony przez samego św. Franciszka z Asyżu. Nasza historia liczy już 800 lat (!). To niesamowite zasilić szeregi Rodziny Franciszkańskiej w roku tak wielkiego jubileuszu. Z tym wiąże się fakt, że na blogu spotkać się możesz z tematyką duchowości franciszkańskiej. Piszę także o naszej patronce, bł. Anieli Salawie, która pewnego dnia stała mi się szczególnie bliska. Nie zabraknie tu zatem informacji o zakonie, formacji, życiu franciszkanina świeckiego, ale i refleksji nad głębią życia bł. Anielki, jak również innych świętych i błogosławionych franciszkańskich.

Naszym zawołaniem jest “Pokój i Dobro!”, na które odpowiadamy “Zawsze i wszędzie!”. Tym Pokojem i Dobrem jest Chrystus, Którego pragniemy nieść całemu światu. Troszcząc się o uświęcenie własne i innych,  przyrzekamy uroczyście życie Ewangelią Świętą na wzór św. Franciszka i według wskazań naszej reguły.Póki co, jestem nowicjuszką, a przyrzeczenia przede mną. Jednakże, czy będąc w zakonie, czy poza nim – wszyscy jesteśmy wezwani do żywej i bliskiej relacji z Bogiem. Wyrażam głęboką nadzieję i o to proszę Ducha Świętego, by to miejsce pomagało w tym mi, jak i Tobie i wszystkim innym, którzy w moje progi zawitają.

Jeśli zatem chcesz, rozgość się. Dziękuję, że jesteś! ♡